تاسیسات خطوط لوله

نوشته شده توسط / جولای 7, 2014 / دسته: معرفی محصولات, مقالات علمی / تگ ها: , , / 0 نظر

هر کجا نگاهی بیندازید زیر ساختی از تاسیسات خطوط لوله را مشاهده می نمایید از لوله های آب و فاضلاب ساده خانگی تا تاسیسات ابزار دقیق و لوله های بزرگ خطوط نفتی، اما واقعا تاسیسات مربوط به خطوط لوله تا چه اندازه مهم هستند و هنگام خرید و طراحی یک سیستم پایپینگ چه میزان می توانید به اجناس موجود در بازار و همین طور استاندارد های مورد نیازتان برسید. این نکته را نیز در نظر بگیرید که موضوع تنها به همین جا ختم نمی شود و موارد بسیاری را نیز باید در این مورد لحاظ کنید. از تولید کنندگان تا فروشندگان بازار در ایران یک کالا چرخ بسیاری می زند و متاسفانه اغلب کالا ها  و فروشندگان بازار از کیفیت و دانش لازم برای تامین برخوردار نیستند. پس در قدم اول باید اجناس مورد نیاز خودتان را از زمینه طراحی بدست آورید.

چه تاسیساتی در یک خط لوله وجود دارد

مسلما تاسیسات یک خط پایپینگ از لوله ها شروع می شوند و این لوله ها شاهرگ های اصلی پروژه شما هستند. لوله ها به دسته های بسیاری تقسیم می شوند از دسته های پایه فلزی تا پایه پلیمری، از مضارف خانگی کوچک تا مصارف در خطوط تولید پیچیده دارو و صنایع غذایی و پتروشیمی. در این مقاله زیاد قصد توضیح تک تک هر محصول را نداریم ولی به صورت عمده دسته های مختلف را معرفی خواهیم کرد. در این بین اتصالات بین لوله ها را نیز نباید از قلم بیندازیم و لازم است آنها را نیز طبقه بندی کنیم. البته در طبقه بندی از نظر آلیاژ همیشه این مشکل وجود دارد که بسیاری از موارد از قلم می افتند به طور مثال یک لوله فولادی ساده ممکن است در زمان تولید از آلیاژ خاصی برای مقاوم سازی آن در برابر سرما استفاده شود که برای نصب در استان های سردسیر مناسب تر هستند. همین طور باید کیفیت تولید را و سابقه خود تولید کننده را نیز لحاظ کنیم.

انواع لوله از نظر جنس بدنه

شیر فلکه های صنعتی

پس از لوله ها معمولا پرکاربرد ترین محصول شیرفلکه های صنعتی هستند، این دستگاه ها را می توان به دو دسته بزرگ شیرهای دستی و شیر های اتوماتیک تقسیم کرد. شیر های اتوماتیک آن دسته از شیر هایی هستند که به اصطلاح به آنها شیر کنترل هم می گویند، مانند شیر پنوماتیک، شیر برقی یا سلونوئید، شیر هیدرولیک و شیر های دستی هم که تکلیفشان مشخص است یک دستگیره یا هندل بر روی آنها قرار دارد که عملگر شیر را باز و بسته می کنند. مسلما این تاسیسات نیز مانند سایرین از آلیاژ های مختلفی تولید می شوند و کیفیت در زمان تولید نیز بر آنها تاثیر گذار هست.

انواع شیر فلکه صنعتی

انواع فلنج و لرزه گیر

بعد از لوله و شیرفلکه محصولات اصلی دیگر به لرزه گیر ها و فلنج ها تقسیم می شوند، این تاسیسات هم در ایران تولید می شوند و هم وارداتی هستند. اما به هر حال مصرف این نوع تاسیسات بسیار زیاد است و همچنان مورد نیاز اغلب خطوط می باشد یعنی بازهم از خانه های کوچک تا صنایع بزرگ استفاده می شوند. لرزه گیر های ایرانی تولید شده توسط شرکت ارتعاش صنعتی ایران و فلکسور پارس از رده محصولاتی هستند که بسیار با کیفیت و در سطح جهانی شناخته شده اند، باز هم مانند بسیاری از تاسیسات دیگر این دسته ها نیز از آلیاژ های مختلف و به صورت های مختلفی تولید می شوند.

انواع لرزه گیر

انواع فلنج

  • فلنج گلو دار
  • فلنچ اسلیپان
  • فلنج تخت
  • فلنج کور یا بلایند
  • فلنج با سطح برجسته
  • فلنج لبه دار
  • فلنج اوریفیس
  • فلنج ساکد ولد یا جوش محفظه ای

 سایر وسائل تاسیسات

مسلما بسیاری از موارد دیگر نیز در یک خط لوله نصب می شوند که عمده آنها همین موارد بالا بودند، اما ابزار دقیق و ملزومات ساده ای مانند نوار تفلون و نوار های عایق سرجوش و خطی نیز در یک خط لوله استفاده می شوند. اما در این مقاله مجال لیست کردن آنها وجود ندارد.

About the author

پاسخی بگذارید